تبلیغات
حفاظت از محیط زیست - دستیابی به توسعه پایدار بدون توجه به مسائل زیست محیطی غیر ممکن است

تاکنون رشد اقتصادی مهم ترین معیار موفقیت نظام های اقتصادی برای دستیابی به رفاه تلقی می شده است، از این رو کشورهای کمتر توسعه یافته تمامی تلاش خود را برای رسیدن به رشد اقتصادی به کار بسته اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رشد اقتصادی مستلزم افزایش کمی و مداوم تولید و درآمد سرانه از طریق افزایش در کمیت عوامل تولید یعنی نیروی انسانی، سرمایه و منابع طبیعی است؛ نتیجه چنین رشد و توسعه ای به کارگیری منابع و طبیعت با چنان شتابی است که قدرت ترمیم از منابع تجدید پذیر سلب شده و افزون بر آن حقوق نسل های آینده نسبت به این منابع نادیده گرفته شده است. ازسوی دیگر انباشت زباله ها و پسماندهای تولیدی به حدی رسیده است که احتمالا زمین دیگر توان جذب آنها را ندارد.
امروزه توافق نسبتا وسیعی در این زمینه در حال شکل گیری است که رشد اقتصادی دیگر نمی تواندبدون توجه به آلودگی ها، ضایعات و خطراتی که فعالیت اقتصادی، نحوه تولید و مصرف بر محیط زیست و در نهایت بر خود انسان وارد می آورد تداوم یابد. به همین دلیل در سال های اخیر مفهوم توسعه پایدار مورد توجه قرار گرفت.
بنا بر تعریف کمیسیون جهانی محیط و توسعه که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل ایجاد شده، توسعه پایدار فرآیندی است که استفاده از منابع، هدایت سرمایه گذاری ها، سمت گیری توسعه تکنولوژیکی باید با نیازهای حال وآینده سازگار باشد.
بنابراین، خط مشی های اقتصادی، مالی، تجاری، انرژی، کشاورزی، صنعتی و غیره می باید چنان طراحی شوند که توسعه ای را فراهم آورند که از نظر اقتصادی، اجتماعی و اکولوژیکی پایدار باشد.
جهان اکنون به سوی توسعه پایدار در حرکت است و این مسئله یک اتحاد جهانی را می‌طلبد و به این خاطر این احتمال می‌رود که سازمان ملل یا نهادهای بین‌المللی جرایم سنگینی را برای صنایع داخل کشورها که آلایندگی بالا دارند وضع کند.
راه حل هایی که بتواند از بروزمسایلی همچون نابودی منابع طبیعی، تخریب سامانه های زیستی، آلودگی جهانی، تغییر اقلیم، بی عدالتی و پایین آمدن کیفیت زندگی انسان ها در حال و آینده جلوگیری کند، کشورها را در مسیر توسعه پایدار قرار می دهد.
یکی از روش های رسیدن به توسعه پایدار که از شاخصه های اصلی توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود، موضوعات مربوط به حفاظت از محیط زیست و گام برداشتن در جهت اقتصاد سبز است که با کمک گرفتن از سیستم های مدیریتی، به ویژه سیستم مدیریت HSE که در آن به مقوله محیط زیست نگاه حداکثری دارد می توان نقشی اثر بخش و کلیدی در این زمینه ایفا کرد.

استقرار سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست، در سازمان ها و صنایع می تواند ضمن ایجاد بستری برای ارایه و اجرای الزامات قانونی و اخلاقی با ایجاد حس مشترک به منظور حفاظت از نیروی انسانی، کاهش حوادث و کنترل ایمنی، نقش به سزایی در حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار آن مجموعه صنعتی و یا مناطق مجاور آن داشته باشد. طوی که رعایت اصول اساسی و الزامات این سیستم مدیریتی می تواند از بار هزینه های تحمیلی مستقیم و غیر مستقیم ناشی از آلوده سازی محیط زیست به سازمان، جلوگیری کرده و به طور موثر به رشد و شکوفایی اقتصادی و حرکت در مسیر اقتصاد سبز کمک کند.
دستیابی به توسعه پایدار به دلیل تاثیر مخرب فعالیت های صنعتی و اقتصادی بر محیط زیست مشکل است، برای رسیدن به این مهم، مستلزم به کارگیری تمامی توان ها و پتانسیل ها برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست به ویژه در مناطق صنعتی و عملیاتی برای بهره وری منطقی از منابع هستیم. از این رو در تمامی برنامه های توسعه ملی و ناحیه ای باید جوانب توسعه از نظر مسایل زیست محیطی در نظر گرفته شود.
بنابراین دستیابی به توسعه پایدار مستلزم درک صحیح روابط زیست محیطی در یک ناحیه و یا یک منطقه جغرافیایی است. در صورت بی توجهی به عواقب وخیم تخریب محیط و بهره برداری بی رویه از منابع که دارای توانی محدود هستند، دستیابی به توسعه پایدار غیر ممکن خواهد بود.
بنابراین ارتباط محیط زیست با توسعه پایدارمی تواند عاملی برای دستیابی به توسعه پایدار و یا نرسیدن به آن باشد.
با توجه به اهمیت این حوزه، ضرورت دارد هر چه سریع تر راهکارهای کاهش آلودگی در محیط اجرا شود.

در این مورد استفاده از انرژی های پاک مانند باد، آب و خورشید به جای انرژی های فسیلی، روش های ارزیابی زیست محیطی قبل از اجرای پروژه ها و برنامه های مختلف در نواحی مختلف به منظور ارزیابی آثار زیست محیطی و به حداقل رساندن آثار زیانبار، حفاظت از محیط زیست در ارتباط با بهره برداری از منابع طبیعی غیر قابل تجدید پذیر، استفاده از شیوه های مختلف بازیافت، حفاظت از محیط زیست در ارتباط با منابع تجدید پذیر مانند جنگل ها، مراتع و خاک و جمع آوری گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن در سرلوحه فعالیت های صنایع باید قرار گیرد زیرا با تعلل در این زمینه صدمات غیر قابل جبرانی به کشور وارد می شود.


تاریخ : پنجشنبه 15 بهمن 1394 | 09:28 ب.ظ | نویسنده : فاطمه پوررضائیان | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.